انواع چوب و خواص آن

چوب طبیعی به علت جلوه و زیبایی های خاص خود، نظر طرفداران بیشماری را در صنایع مختلف ، علی الخصوص در صنعت دکوراسیون داخلی به خود جلب کرده است.

بحث زیست محیطی و حفظ جنگل ها و منابع طبیعی در سراسر دنیا باعث گردیده تا از تولید و مصرف بی رویه چوب جلوگیری شود و این امر باعث گردیده قیمت چوب در سالهای اخیر نسبت به محصولات مشابه خود مثل ام دی اف افزایش قابل توجهی پیدا کند و به یک کالای لوکس و لاکچری تبدیل گردد.

انواع چوب و خواص آن

اما طرفداران این متریال خصوصا در صنعت دکوراسیون داخلی کماکان اعتقاد دارند که حس طبیعی چوب قابل قیاس با هیچ محصول دیگری نبوده و جایگزینی برای آن متصور نیستند.

جهت آشنایی بیشتر شما با انواع چوب، چگالی و مورد مصرف آن ، چند نمونه از پرکاربردترین آنها را باهم مقایسه می کنیم:

  1. چوب بلوط
  2. چوب گردو
  3. چوب افرا
  4. چوب راش
  5. چوب ملچ
  6. چوب روسی
انواع چوب و خواص آن

۱- چوب بلوط

چوب بلوط یکی از پرطرفدارترین چوب های طبیعی در صنعت دکوراسیون داخلی می باشد. طیف رنگی این چوب از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره بوده و بافتی فشرده، محکم و درشت دارد. این چوب با داشتن چگالی در حدود ۰٫۷۵ بر سانتیمتر مربع از استحکام و سختی قابل قبولی برخوردار می باشد. همچنین با داشتن مقادیر زیادی تانن ویژه ای بنام اسید کوئیدی مقاومت بالایی در برابر قارچ ها و حشرات از خود بروز می دهد. چوب بلوط به علت خاصیت نیمه سختی و نیمه سنگینی خود، مقاومت بالایی در سایش و رطوبت نیز دارد.

درخت بلوط ، در میان سایر درختان، عمر طولانی تری داشته و معمولا عمر آن به دو هزار سال نیز می رسد. این درخت در ایران و در دامنه های رشته کوههای زاگرس و البرز هم  وجود دارد ، اما در سالهای اخیر روند تخریب آن ها به دلایل خشکسالی، قطع درختان برای کشاورزی و دامداری و تهیه ذغال، هجوم سوسک ها و آفات و … سرعت بیشتری یافته  است.

انواع چوب و خواص آن
انواع چوب و خواص آن

در گذشته ، عمده مصرف چوب بلوط در صنایع کشتی سازی و همچنین ساختمان های مسکونی بوده ، اما امروزه این چوب، مرغوب ترین چوب  در تولید مبلمان، پارکت و کابینت آشپزخانه کلاسیک می باشد.

۲- چوب گردو

درخت گردو جزو درختان بلند بوده و چوب آن جزو سخت ترین و معروفترین و بهترین چوب هاست. این چوب صیقل پذیر، بسیار همگن و با خاصیت رنگ پذیری بالا (علی الخصوص رنگ قهوه ای تیره) می باشد. طرح و نقش های این چوب بسیار زیبا و خاص بوده و در برابر عوامل محیطی از دوام خوبی برخوردار است.

چوب گردو با چگالی در حدود ۰٫۶ تا ۰٫۷ جزو چوب های نیمه سنگین و نیمه سخت  محسوب می شود و مقاومت مناسبی در برابر کشش، فشار و خمش دارد. چوب گردو جهت منبت کاری، کنده کاری، خراطی، مجسمه سازی و ساخت ادوات موسیقی بسیار مناسب می باشد. در صنعت دکوراسیون داخلی نیز برای ساخت کابینت و کمد و کف پوش از آن استفاده می شود.

۳- چوب افرا

درخت افرا دارای گونه های مختلفی از جمله افرای سیاه ، افرای کوهستانی ، افرای قندی، افرای برگ چناری و … بوده و در دسته سخت و نرم طبقه بندی می شود. این درخت در خاک های اسیدی رشد کرده و در جنگلهای شمال ایران بسیار یافت می شود.

چوب درخت افرا جزو چوب های پراکنده آوند بوده و چگالی آن بین ۰٫۵ تا ۰٫۶ بر سانتیمتر مربع است. طیف رنگی این چوب سفید مایل به کرم تا قهوه ای روشن می باشد.

چوب افرا در دکوراسیون داخلی برای مبلمان، کف پوش، روکش سازی، تخته چند لایه و … کاربرد داشته و همچنین با داشتن قابلیت کنده کاری و ظریف کاری برای مجسمه سازی و خراطی هم مناسب است.

انواع چوب و خواص آن

۴- چوب راش

درخت راش درختی است که در جنگل های شمال ایران علی الخصوص در ارتفاع های بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا، یافت می شود. راش درختی سایه پسند بوده و به همین علت دارای شاخ و برگ فراوان است.

چوب درخت راش جزو چوبهای نیمه سنگین بوده و دارای بافتی همگن است. طیف رنگی آن کرم مایل به قرمز می باشد. این چوب در برابر حشرات و قارچ ها نیز از مقاومت خوبی برخوردار است. بر روی سطح این چوب دوک هایی وجود دارد که با وجودبی که زیبایی خاصی به آن بخشیده است، گاهی اوقات به عنوان نقص از آن یاد می شود. چرا که هنگام رنگ آمیزی ممکن است سیاه شود.

این چوب بیشتر در صنعت مبلمان و ساخت درب و پنجره و همچنین ساخت تراورس خطوط راه آهن کاربرد دارد.

۵- چوب ملچ

درخت ملچ نام گونه ای از درختان جنگلی نارون بومی ایران است. این گونه در شمال کشور با نام ملچ و در خراسان با نام گرزم شناخته می شود و نام اصلی فارسی عام آن ،  گریز است.

چوب درخت ملچ با چگالی حدود ۰٫۶۶ بر سانتیمتر مربع جرو چوبهای نیمه سخت و نیمه سنگین طبقه بندی شده و رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز بوده و گاهی در آن رگه های سبز نیز دیده می شود. این چوب دارای بافت درشتی بوده و از قابلیت چکش خواری و خمش کاری خوبی برخوردار است. همچنین این چوب مقاومت خوبی در برابر حشرات و قارچ ها داشته و در کل جزو چوب های بادوام محسوب می شود.

چوب ملچ

این چوب به دلیل  زیبایی که دارد، در صنایع دکوراسیون داخلی کاربرد فراوانی داشته و از آن برای ساخت روکش، مبلمان، کابینت، ساخت درب و پنجره و … استفاده می گردد. همچنین بیشتر، کاسه سازو تنبور را نیز از این چوب ساخته و در صنایع قایق سازی نیز کاربرد دارد.

چوب ملچ

۶- چوب روسی

در بازار ایران هر چوبی که به رنگ سفید بوده و از کشور روسیه وارد می گردد را چوب روسی گویند. انواع گوناگونی از چوب روسی در بازار موجود است که مهمترین آن ها عبارتند از چوب نراد ، چوب نوئل و چوب درخت کاج.

چوب روسی

در بین انواع چوب روسی موجود در بازار، بهترین و مرغوب ترین نوع آن چوب نراد می باشد. این چوب بسیار سبک بوده و هنگام خشک شدن احتمال ترک خوردن آن بسیار پایین است. چوب نراد بسیار خوش کار است و قابلیت سمباده خوری و پیچ و میخ خوری آن عالیست. به همین دلایل کاربرد این چوب در صنایع نجاری بسیار زیاد است. اما متاسفانه این چوب در برابر حشرات و قارچ ها از مقاومت کمی برخوردار بوده و اکثرا دچار پوسیدگی می شود.

By |۱۳۹۶-۹-۷ ۱۳:۵۹:۳۶ +۰۰:۰۰آبان ۸ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|0 Comments