رنگ‌های مکمل

//رنگ‌های مکمل

رنگ‌های مکمل

زمانی که به  سمت ایجاد یک طرح کلی برای استفاده از رنگ‌ها حرکت کنید، ساده‌ترین بخش این طرح به دست آمدن رنگ‌های مکمل است. این طرح به این صورت رخ خواهد داد که معمولاً از دو رنگ در این کاراستفاده می‌شود و بر روی چرخ رنگ، رنگ‌های منتخب دو به دو رو به روی هم قرار می‌گیرند.به این صورت که یکی از رنگ‌ها اگر رنگ غالب یا اصلی باشد، رنگ رو به رو به حالت لهجه رنگ مورد نظر عمل کرده و مکمل آن به حساب خواهد آمد. 

برای مثال این نمونه‌هارا مشاهده کنید. قرمز با سبز، نارنجی با آبی و زرد با بنفش. در این دسته ترکیبی،کمتراست یا شدت رنگ بسیار بالا است و این موضوع باعث می‌شود تا بتوان از این رنگ‌ها در دوزهای کمتر نیز استفاده کرد و طیف‌های متنوعی ساخت. با توجه کردن به نقاط حساس در محیط خانه می‌توانید ضمن استفاده هوشمندانه از رنگ‌ها با کمک گرفتن از مکمل‌هایهمان رنگ‌ها هنر خود را به رخ سایرین بکشید. با این حال باید دقت داشته باشید که هر گاه طرح رنگی خود را انتخاب کردید و یا حتی آن را به کار بردید. هیچ گاه رنگ‌های خنثی را فراموش نکنید چرا که این رنگ‌ها باعث می‌شوند یک فضای استراحت برای چشمان به وجود بیاید و مانع از خستگی یا زدگی چشم‌ها شود، نکته ی مهمی که در ترکیب رنگ‌هادر دکوراسیون منزل حتما باید به آن توجه شود.

مکمل‌ها در ترکیب رنگ ها با هم

اگر پس از انتخاب طرح رنگی خود وهمچنین رنگ‌های مکمل آن دچار تردید شدید که ممکن است رنگ‌های منتخب شما کمی بیش ازحد خودنمایی کرده یا در ذوق بزند بهترین راه حل برای شما استفاده از مکمل‌های اسپلیت است. برای انتخاب طرح رنگ خود ابتدا از سایه‌ رنگ اصلی استفاده کنید تا درمرحله بعد اگر نیاز به تغییر در ساختار طرح رنگ آمیزی شما شد به راحتی بتوانید به سمت رنگی دیگر تغییر مسیر دهید. در گام بعدی به جای انتخاب رنگ مستقیم به عنوان رنگ مکمل از دو یا سه سایه کم رنگ‌تر رنگ مکمل استفاده کنید. با این ترفند هم رنگ متضاد به کار گرفته‌اید و هم این که رنگ‌ها دارای شدت و اذیت کنندگی نخواهند بود.

استفاده از سایه‌ها چه در لهجه (accent)‌ وچه در رنگ اصلی همواره این طور القا می‌کنند که اتاق یا فضا به سمت تعادل در حرکت است و غلبه رنگ‌ها به زیبایی در کنار هم نشسته‌اند و وقتی رنگ‌های خنثی را نیز به جمع آن‌ها اضافه کنید دیگر هیچ چشمی از دیدن آن‌ها خسته نخواهد شد. تعادل برقرارشده و خبری از آشفتگی رنگی در میان نیست و الگوی مناسبی برای رسیدن به ترکیب رنگ‌هادر دکوراسیون منزل بدست خواهد آمد.

By |۱۳۹۸/۴/۹ ۱۵:۵۰:۴۹تیر ۹ام, ۱۳۹۸|دسته بندی نشده|۰ Comments