رنگ‌های پایه چه رنگ‌هایی هستند؟

//رنگ‌های پایه چه رنگ‌هایی هستند؟

رنگ‌های پایه چه رنگ‌هایی هستند؟


برای این‌که بتوانید به ترکیب رنگ‌هادر دکوراسیون منزل دست یابید یکی از مهم‌ترین موارد دانستن این موضوع است که رنگ‌های پایه به چه رنگ‌هایی گفته می‌شود. آیا از خود پرسیدید چطور ممکن است که چرخرنگی از دوازده رنگ تشکیل‌شده باشد؟ درحالی‌که رنگ کمان که مظهر نمایش رنگ‌ها است از هفت‌رنگ تشکیل‌شده است؟ درست است که این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما به مطالب چرخه رنگ ها اعتماد کنید. در حقیقت این دوازده رنگ سایه‌هایی از رنگ‌هایاصلی و ترکیب‌شده هستند که از کنار هم قرار گرفتنشان چرخ رنگ‌ها را پدید می‌آورد.

  • رنگ‌های اصلی در ترکیب رنگ‌ها: این رنگ‌ها عبارت‌اند ازقرمز، آبی و زرد. این رنگ‌ها هرگز از ترکیب رنگ‌ها دیگر به وجود نخواهند آمد.
  • رنگ‌های درجه دوم: شامل رنگ‌های نارنجی بنفش و سبز هستند. این رنگ‌ها از ترکیب رنگ‌های اصلی پدید می‌آیند.
  • درجه سوم: این رنگ‌ها که سایه‌هایی از ترکیب رنگ‌های اصلی و درجه دوم هستند، به رنگ‌های درجه سوم معروف شده‌اند.

دوازده رنگ معرفی‌شده نقطه عطفی برای شروع هیجان‌انگیز دنیای رنگ‌ شناسی است. این خانواده از رنگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا دنیای اطرافتان را بهتر تجزیه کنید.

تغییر دادن رنگ‌ها توسط رنگ‌های خنثی

زمانی که یکی از رنگ‌های پایه‌ای را انتخاب کردید، ساختن تعداد زیادی از رنگ‌های هم‌خانواده آن کار بسیار آسانی است. تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که رنگ خود را بارنگ‌های خنثی ترکیب کنید تا آن را سبک‌تر (رقیق‌تر) یا سنگین‌تر (غلیظ‌ تر) کنید. در طراحی داخلی منازل این نوع رنگ‌ها را تون یا سایه می‌نامند و به‌منظور طراحی داخلی از تون‌ها استفاده می‌کنند.

  • رنگ: براثر اتفاقی که از شکسته شدن نور سفید و تجزیه آن به طیف‌های مختلف روی می‌دهد خروجی به دست می‌آید که به آن رنگ گفته می‌شود.
  • سایه: از عمل تاریک کردن رنگ‌های منتخب توسط رنگ سیاه سایه شکل می‌گیرد.
  • تون: تاریک کردن به کمک خاکستری تون را پدید می‌آورد.

بیشتر هنرمندان برای به دست آوردنرنگ‌های موردنظر خود آن‌ها را در آثار هنری مانند نقاشی‌ها به کار می‌بردند تا حس و اثر رنگ را درک کرده و سپس به استفاده گسترده از آن بپردازند؛ اما امروزه این‌چنین نیست که شما بخواهید چنین کاری انجام دهید. فنّاوری به کمک بشر آمده و با دستگاه‌های رایانه‌ای این کار را  برای شما صورت می‌دهد. حتی بعضی از نرم افزارهای موبایل نیز می‌توانند به‌راحتی این کار را برای شما انجام دهند. به همین راحتی می‌توانید پالت رنگی خود را انتخاب کرده و با خیال آسوده به ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل خود بپردازید.

By maryam jalali|۱۳۹۸/۴/۹ ۱۵:۳۳:۳۸تیر ۶ام, ۱۳۹۸|دکوراسیون داخلی|۱ Comment