پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان آقای ایمانیانmobina chamanpardaz۱۳۹۹/۱۰/۱ ۱۳:۳۷:۳۸

Project Description

یکی از دغدغه‌های جامعه‌ی امروز ایران، زندگی در غالب خانواده‌های تک نفره است. این موضوع باعث ساخت‌وسازهای کلان در غالب آپارتمانهایی با متراژهای پایین شده است. بااینکه این راهبرد نیازهای جوان‌هایی را که به دلایل مختلف  جدا از خانواده زندگی می‌کنند پاسخگوست؛ ولی کیفیت زندگی در این خانه‌ها به دلیل متراژ کم بسیار پایین است. این پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان متعلق به جوانی فعال درزمینهٔ خبرنگاری فوتبال است. در ادامه به تشریح آنچه در بازدید اولیه از پروژه نظر گروه طراحی را جلب کرده است می‌پردازیم.

مشخصات پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان آقای ایمانیان :

معمار: گروه معماری ظفر – علیرضا ظفرمند

ارائه معماری : محمدرضا مجیدزاده

کارفرما: آقای ایمانیان

کارشناس اجرا : مهرداد میلان

مساحت: ۵۰ مترمربع

موقعیت: آیت‌الله کاشانی

عکاس: مبینا چمن پرداز

بازدید اولیه

در طی بازدید، علاوه بر اصول اولیه که همان بررسی وضعیت موجود و رلوه کردن بناست. ما به‌عنوان معمار و طراح به نوع زندگی و شیوه‌ی زیست کارفرما دقیق شده و هر نوع مسئله‌ی مهم و تأثیرگذار در طراحی را مدنظر قراردادیم تا برای هر پرسش در طول طراحی یک پاسخ مناسب بیابیم. نتیجه‌ی این بررسی‌ها موارد زیر را در برداشت:

 1. عدم وجود فضاهای کافی برای جایگیری وسایل اعم از لباس، کتاب
 2. عدم چیدمان مناسب مبلمان با توجه با متراژ
 3. طراحی نامناسب آشپزخانه، سرویس و حمام
 4. نیاز به مبلمان چند کاربردی با توجه به مساحت کم واحد

علاوه بر موارد ذکرشده، احترام به خواسته‌های کارفرما برای طراحی کردن پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان در دستور کار قرار گرفت. کارفرما خواهان طراحی به سبک مدرن و به کار بردن ترفندهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای خانه بود.

پس از گذراندن مراحل بررسی معایب و مزایای پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان و همچنین در نظر گرفتن نیازها و خواسته‌های کارفرما، نوبت به ارائه‌ی یک ایده‌ی کلی و یکپارچه رسید.

 

طرح اولیه

یکی از اهداف اصلی ما در این پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان، گرفتن حس خوب در بدو ورود بود. همچنین خواستیم فضا را بزرگ‌تر از آنچه وجود دارد نشان دهیم.

اصلی‌ترین چالش در طراحی این واحد، متراژ پایین آن بود. ما سعی داشتیم با طراحی ، سقف و همچنین نورپردازی ، فضا را بزرگ‌تر از آنچه موجود هست ارائه دهیم.

در مباحث طراحی داخلی برای فضاهای کوچک رعایت ۲ نکته بسیار اهمیت دارد:

 1. استفاده از رنگ‌ها و متریال های روشن
 2. استفاده از مبلمان های چند عملکردی

با در نظر گرفتن این ۲ نکته، ایده‌ و کانسپت اولیه شکل گرفت. هدف ما ایجاد فضایی مدرن و چند عملکردی و همچنین منعطف بود . طرحی که بتواند به‌طور هم‌زمان پاسخگوی نیازهای مختلف مخاطب باشد.

درواقع هدف ما چگونگی بزرگ‌تر نشان دادن واحد از متراژ واقعی خودش است. بنابراین طراحی را به شکلی انجام دادیم که همه‌ی فضاها به شکل چند عملکردی و منعطف باشند.

هر فضایی در این خانه به نحوی طراحی شد که علاوه بر چند عملکردی بودن، ماهیت خود را از دست ندهد. درواقع کارفرما می‌تواند در لحظه عملکردهای متفاوت را مکان های مختلف تجربه کند. آشپزخانه، نشیمن و اتاق‌خواب علاوه بر این‌که ماهیت خود را نگه داشتند، قابلیت‌های مانند بار، tv room، فضای گیمینگ، اتاق کار، کلوزت و …. را نیز در خود جای دادند.  این به معنای حفظ کیفیت فضایی در عین چند عملکردی بودن آن‌ها است. این کار بیانگر مفهوم اصالت در طراحی داخلی است. به‌عبارت‌دیگر هرگونه زوائد و حشویات از این پروژه زدوده شده و سعی بر ایجاد یک زیبایی خالص در عین سادگی بوده است.

در ادامه به بررسی نکات طراحی در هر بخش به‌صورت مجزا می‌پردازیم.

آشپزخانه:

در بازدید اولیه یخچال به نحوی قرارگرفته بود که مقداری از فضای ورودی را اشغال کرده بود، این نکته خود آغازگر طراحی آشپزخانه شد. با جانمایی یخچال درجایی مناسب، رعایت مثلث کار و ایجاد یک کانترتاپ U شکل آشپزخانه به فضایی بزرگ‌تر تبدیل شد. ما در این طراحی بخشی از کانترتاپ را بار و صبحانه خوری درنظر گرفتیم.

نشیمن:

در این فضا چند عملکرد وجود داشت:

 1. تماشای تلویزیون
 2. پذیرایی از مهمانان
 3. تبدیل‌شدن به فضای گیمینگ

برای حل این چالش‌ها ما از دیوار اتاق‌خواب شروع کردیم، طراحی این دیوار به‌عنوان tv wall به‌خودی‌خود، ۲ چالش ما را حل می‌کرد که هم فضایی برای تماشای تلویزیون و هم فضایی برای پایین آمدن پرده ویدیو پرژکتور برای گیمینگ را محیا می‌کرد. موضوع دیگر در طراحی این دیوار هم ایجاد شلف ها و کمدهایی بود که به بحث زیبایی‌شناسی خانه کمک می‌کرد و هم فضاهایی را ایجاد می‌کرد تا بخشی از وسایل کارفرما را که در بازدید اولیه به‌وضوح در جای‌جای خانه پراکنده بود را در درون خود جای دهند.

حال که ۲ چالش اصلی ما حل‌شده بود، چالش مبلمان باقی میماند، در انتخاب مبل به چند نکته باید دقت میشد:

 • امکان تنظیم عمق فضای نشیمن
 • امکان تبدیل‌شدن مبل به تخت
 • امکان استفاده از مبل برای فضای پشت آن‌که بار بود
 • استفاده از پاف هم به‌عنوان میز و هم برای راحتی

  اتاق‌خواب:

  طراحی وضع موجود با بودن یک ستون که قسمتی از متراژ اتاق‌خواب را گرفته بود، دشوارترین قسمت طراحی این خانه بود، زیرا علاوه بر خواسته های کارفرما و مباحث زیبایی‌شناسی، مهم‌ترین نکته ایجاد اتاقی با حداکثر فضای گردش، کمد و میز کار بود که حداقل فاصله دسترسی را داشته باشد.

  ازاین‌رو اولین قدم در طراحی، جانمایی تخت بود. پس از اتودهای گوناگون برای جاگذاری تخت، آن را در کنار دیواری که پنجره بروی آن است قراردادیم و چینش مبلمان اتاق‌خواب به شکل U طراحی کردیم زیرا این حالت بیشترین کمد ممکن را برای کارفرما و بیشترین فضای گردش و کمترین پرت فضایی را مهیا می‌کرد.

  میز کار و شلف ها با کمک از ستونی که در اوایل یک مزاحم ترقی میشد و در اواخر یک موهبت طراحی و اجرا شد.

سرویس و حمام:

در ابتدا سرویس مهمان نما و ابعاد قابل قبولی داشت ولی در حمام عدم وجود فضای گردش و نبودن ابعاد استاندارد تمام معادلات را برهم ریخت و در اینجا باید تمامی تلاش خود را برای طراحی انسان دوستانه و متناسب با ابعاد انسانی به کار می‌بستیم.

برای اینکه بتوانیم فضای حمام را به فضایی بزرگ‌تر تبدیل کنیم، مجبور به کوچک کردن سرویس مهمان شدیم.

دلیلی هم که برای این کار وجود دارد خیلی ساده است، کارفرما کسی است که بیشترین استفاده از این خانه را دارد و راحت‌ترین سرویس برای او، سرویس موجود در اتاقش است پس کوچک کردن سرویس مهمان که استفاده کمتری دارد، عملی معقولانه بود.

برای همین با توجه به حداقل ابعاد استاندارد، حمام به نحوی طراحی شد که بیشترین بازده و راحتی را داشته باشد.

سقف و نورپردازی:

سقف‌ها به شکلی مدرن و به دور از هرگونه بیهودگی طراحی و اجرا شدند. نکته مهم در طراحی سقف‌ها توجه به خط‌های نوری است که علاوه بر تأمین نور، محدوده‌های فضایی را مشخص می‌کنند و این عاملی تأثیرگذار بر مرزبندی فضاها به‌صورت بصری و نامحسوس است. ما به دلیل دادن حس پویایی و حرکت در فضای کوچک و متراژ کم از نورپردازی‌های خطی استفاده کرده‌ایم.

 رنگ:

به علت متراژ پایین واحد ریسک کمتری کرده‌ایم که بخواهیم از رنگ‌هایی با کنتراست بالا استفاده کنیم. یکی از مشخصه‌هایی که برای طراحی فضاهای کوچک وجود دارد استفاده از رنگ سفید است بنابراین ترجیحمان بر این بود که رنگ سفید را انتخاب کنیم زیرا سفیدرنگ محبوبی است و در هر طراحی استفاده می‌شود و باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضا شود.

زیبایی:

درواقع سعی کردیم پرهیز از بیهودگی داشته باشیم زیرا طراحی واحدی با این متراژ کم پتانسیل طراحی پیچیده را ندارد. مهم‌ترین نکته‌ای که در این طراحی وجود دارد مینیمال و اصولی بودن است که در این طرح وجود دارد.

کیفیت فضا:

فضاها به‌وسیله مبلمان، نورپردازی، فرنیچرها و طراحی ازجمله طراحی‌های چوبی است که باعث می‌شود درعین‌حال که یکی دیده می‌شوند ولی جدا هستند که هویت می‌دهند.

مصالح:

به‌طور عرف همان مصالحی استفاده‌شده که در ساخت‌وسازهای عادی هم استفاده می‌شود اما با این تفاوت که یک گروه ماهر اجرا کرده و همه‌چیز به شکل اصولی و حرفه‌ای اجراشده. به علت شیوه درست اجرا تضمین استحکام و ماندگاری وجود دارد.

انتخاب مصالح این پروژه مستلزم توجه به دو نکته بود. اول دوام بالا، عدم نیاز به رسیدگی مستمر و همچنین به‌صرفه بودن ازنظر اقتصادی و از همه مهم‌تر انتخاب رنگ‌های روشن برای دل‌بازتر نشان دادن فضا.

و سرانجام تمامی مراحل طراحی به‌وسیله نقشه‌های دقیق و توسط گروه‌های اجرایی ماهر، بر روی سقف، دیوار و کف خانه نقش بستند تا لبخند و رضایت کارفرما را به ارمغان آورند.

احترام به خواسته کارفرما:

احترام به خواسته کارفرما حداکثر تعامل با اوست. طراحی ما چیزی فراتر از تصورات کارفرما بود و چالشی در این موضوع نداشتیم.

 طراحی انسان دوستانه:

با توجه به طرح سعی کردیم حس آرامش و گرمی را منتقل کنیم و این طراحی فاقد از هرگونه حس عجیب‌وغریب باشد.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی:

ما تنها در نورپردازی توانسته‌ایم از نورهایی استفاده کنیم که توان کمتری مصرف کنند.

 

اقتصادی بودن طرح:

با توجه به شرایط بد اقتصادی که مهم‌ترین دغدغه مردم است این موضوع از پروژه خارج نبوده. ما سعی کردیم با کمترین میزان تخریب و با بهینه‌ترین حالت طراحی این پروژه را انجام دهیم. همه‌چیز مدیریت‌شده و دقیق و منظم و با کمترین پرت بوده است. این مدیریت اقتصادی باعث شده صرفه‌جویی بهتری برای کارفرما داشته باشد.

 

متریال های استفاده شده در پروژه بازسازی و دکوراسیون‌داخلی آپارتمان آقای ایمانیان

 • کابینتها:

ام دی اف agt و اکسترا
یراق آلات : blume
کانترتاپ کوارتز توتم کد ۶۱۰۶

 • میز تلویزیون:

ام دی اف agt و اکسترا
یراق آلات : blume

 • کمدها و تخت و میز اتاق خواب:

ام دی اف agt و اکسترا
یراق آلات blume

 • فرش:

کیمیا

 • مبل:

یاتاش

 • کاشی و سرامیک :

تبریز

 • لوستر خطی:

ستاره شمال