بازسازی ساختمان۱۳۹۷-۵-۱۴ ۱۰:۵۸:۰۴ +۰۰:۰۰
 • بازسازی و نوسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان رابطه ی مستقیم با عمر مفید ساختمان دارد.

در اینجا ۲ تعریف مختلف برای عمر ساختمان مطرح می شود:

 1.  مدت زمانی که طول می کشد تا ساختمان کاملا مستهلک شده و قابلیت استفاده از آن وجود نداشته باشد.
 2.  عمر مفید ساختمان مدت زمانیست که طول می کشد تا ساختمان فرسوده شده و نیاز به بازسازی داشته باشد.

گروه معماری و دکوراسیون داخلی ظفر در سال ۱۳۹۳ واحد بازسازی ساختمان را راه اندازی کرد.  این واحد به صورت تخصصی، طراحی، نظارت و اجرای بازسازی ساختمان، اعم از ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستانی و… را انجام می دهد. در ادامه به شرح خدمات واحد بازسازی ساختمان گروه ظفر می پردازیم:.

بازسازی و نوسازی ساختمان

واحد بازسازی ساختمان گروه ظفر

 • آتلیه طراحی و برنامه ریزی
 • تیم فنی
 • تیم نظارت بر اجرا

آتلیه طراحی و برنامه ریزی

 طراحی و برنامه ریزی، اولین قدم برای بازسازی ساختمان است.

مهندسین و طراحان در آتلیه طراحی ظفر، پس از بازدید از ساختمان و برداشت اولیه، جلسات متعددی را با کارفرما برگزار می کنند. که به دو بخش اساسی تقسیم می شوند:

 • تعمیرو مرمت خرابی ها
 • تغییرات بصری و کاربردی

تعمیر و مرمت خرابی ها

گروه معماری ظقر

درواقع نیاز اصلی برای بازسازی ساختمان ، تعمیر و مرمت خرابی هاست. سیم کشی ها، تاسیسات، نمای ساختمان، و بسیاری از بخش های دیگر ممکن است یا فرسوده شده باشند یا به زودی کارکرد خود را از دست بدهند.

بخشی از خرابی ها کاملا مشهود است. ولی قبل از شروع به اجرا باید همه چیز بازرسی شود تا خرابی های پنهان نیز کشف گردد. در این میان مواردی هم ممکن است وجود داشته باشد که هنوز سالم هستند ولی امکان خرابی در آینده ای نزدیک وجود دارد.

تیم مهندسی و بازرسی گروه معماری و دکوراسیون داخلی ظفر در مراحل بازدید و برداشت از ساختمان تمام موارد را جمع آوری کرده و طی جلسات با کارفرما مطرح می نماید.

تغییرات بصری و کاربردی

تغییرات بصری و کاربردی بازسازی ساختمان، در اکثر مواقع اولویتی بعد از تعمیرات و بهینه سازی ساختمان را داراست. ولی در نهایت آنچه به چشم می آید همین تغییرات بصری و کاربردی است. بازسازی یا تغییر نمای ساختمان، تغییر کم یا زیاد در پلان ، جا به جایی تاسیسات به منظور کاربری بهینه و مفیدتر، به روز رسانی امکانات و تجهیزات، استفاده از متریال جدید در ساختمان و ….

طی جلسات متعدد ، نیازهای کارفرما در کاربرگ های مخصوص جمع آوری می شود و پس از بررسی های کارشناسی، این خواسته ها اولویت بندی می شوند. ممکن است گاهی اوقات برخی خواسته ها با هم تضاد داشته باشند. یا اجرای یکی از نیازها، فضای لازم برای نیاز دیگر را از بین ببرد. در این صورت کمیسیونی از گروه کارشناسان و کارفرمایان تشکیل می گردد. هدف اصلی از تشکیل این کمیسیون در واحد بازسازی ساختمان گروه ظفر بررسی تداخل اولویت هاست. به گونه ای که تا حد امکان محدودیت های پیش رو تبدیل به فرصت شود.

بازسازی و نوسازی ساختمان

تغییرات بصری و کاربردی در بازسازی ساختمان خود به دو بخش مهم تقسیم می شود:

 • نیازهای کاربردی در بازسازی
 • نیازهای دکوراتیو و بصری

نیازهای کاربردی:

کاربری فضا، هدف از بازسازی ساختمان را مشخص می کند. این کاربری می تواند مسکونی، اداری، فروشگاهی و تجاری، پزشکی، عمومی و… باشد. طبیعتا ساختمانی با کاربری مسکونی، نیازهای متفاوتی به نسبت یک ساختمان با کاربری اداری دارد. این تفاوت ها زمانی ملموس تر می شود که کاربری ساختمان پس از بازسازی تغییر کند. برای مثال، ساختمانی مسکونی باید برای کاربری اداری بازسازی شود. فقط یکی از تفاوت ها نیاز چند برابری هر واحد به پارکینگ است.

صرف نظر از تفاوت کاربری در بازسازی ساختمان، نیازهای کاربردی کارفرما اولویت بسیار بالایی در استراکچر اصلی طراحی دارد. برای مثال در یک فضا با کاربری اداری ، نیاز یک کارفرما با توجه به نوع کسب و کار ممکن است ایجاد فضاهای مناسب جهت تردد زیاد افراد باشد، ولی کارفرمایی دیگر در همان فضای اداری با توجه به نوع کسب و کار خود ممکن است برنامه هایی برای مراجعان کم ، ولی با اهمیت داشته باشد.

نیازهای دکوراتیو و بصری:

بعد از مشخص شدن ساختار اصلی طراحی در بازسازی ساختمان، نوبت به پوشش ظاهری و دکوراتیو آن می رسد.

در این بخش ترکیب بندی رنگ ها مشخص می شود. برخی از رنگ ها ممکن است به دلایل کاربردی انتخاب شده باشند. مانند رنگ هایی که در هویت بصری یک سازمان وجود دارد و باید در قسمت هایی از ساختمان نیز مشاهده شوند. اینجاست که رنگ های مکمل و مورد نیاز به طرح اضافه می شوند. لوییس سالیوان میگوید: فرم تابع عملکرد است.  بنابر این فرم های اصلی ما نیز در بخش نیازهای کاربردی تعریف می شوند. در این قسمت هنر طراح است که این فرم ها را به گونه ای زیبا جلوه دهد. معمولا آنچه در لحظه های اول دیده می شود و روی مخاطب تاثیر می گذارد همین جلوه های بصریست.

برخی دیگر از عوامل موثر در بازسازی ساختمان گروه ظفر

 • تاثیر کاربری
 • تاثیر جغرافیا
 • تاثیر فرهنگ
 • تاثیر روانشناسی
 • رعایت استانداردهای نویفرت

تاثیر کاربری در بازسازی ساختمان

درفرایند طراحی برای بازسازی ساختمان، مهم ترین عامل، کاربری است. طبیعتا نیازهای یک فضای عمومی با فضای مسکونی یا اداری متفاوت است.

در فضاهای مسکونی نیازهایی برای رفاه افراد در منزل دیده می شود. در فضاهای اداری، راحتی کارمندان و افزایش بازدهی کاری آنان هدف اصلی است. در فضاهای عمومی نیازها براساس افرادی که در آن مکان تردد خواهند داشت تعریف می شود. این نیازها در طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاهی و تجاری کمی رنگ تر می شود و بوی متفاوت تری به خود می گیرند.

 

تاثییر جغرافیا

جغرافیا نیز تاثیر چشم گیری در بازسازی ساختمان دارد. از وضعیت جوی و اقلیمی گرفته تا تاثیر جغرافیای منطقه ای در یک شهر. و حتی خیابان هایی که به ظاهر به هم نزدیک هستند ولی نیازهای متفاوتی را برای بازسازی ساختمان ایجاب میکنند. تاثیر جغرافیا بر معماری ، شامل طیف وسیعی از آیتم هاست. طیفی که شامل میزان نور، ارتفاع ، برودت، گرمی و سردی، باد و بسیاری آیتم های دیگر می شود.

تاثیر فرهنگ در طراحی

فرهنگ ساکنین، می تواند زیرمجموعه ای از جغرافیا باشد. ولی امروزه با رشد و توسعه ی کلان شهرها، مردمانی با فرهنگ های مختلف در همسایگی یکدیگر زندگی می کنند. توجه به نیازهای فرهنگی در بازسازی ساختمان سبب می شود، ساکنین با فضا ارتباط عمیق برقرار کنند و حال بهتری داشته باشند.

رعایت استانداردهای نویفرت در بازسازی ساختمان

یکی از مهمترین نکاتی که در بازسازی ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد، رعایت استانداردهای نویفرت برای جای گذاری ها، مسیرهای عبور و فضاهای کار است. این نکته معمولا توسط بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت غیر علمی کار می کنند رعایت نمی شود. و در نهایت پس از صرف هزینه و زمان زیاد، کارفرما در اصولی ترین مسائل دچار مشکل می گردد. بازسازی ساختمان هزینه های بسیاری دارد، بنابر این وقتی بنا بر صرف چنین هزینه های است، چه بهتر که اگر در ساختار ساختمان ایرادهای اصولی وجود دارد شناسایی شده و رفع گردند.

برنامه ریزی

پس از اتمام طراحی و برگزاری جلسات کورکسیون با کارفرما، طرح تایید می شود. تایید طرح بازسازی ساختمان ، پروژه را وارد فاز جدیدی به نام برنامه ریزی میکند. برنامه ریزی بر اساس شکست پروژه به تفکیک فعالیت های مختلف صورت می گیرد. این فرایند، قبل از شروع به اجرا دید وسیعی راجع به اجرای پروژه به وجود می آورد. اول از همه فعالیت های مختلف ساختمانی به تفکیک مشخص می شوند. پیمانکاران انتخاب شده و جایگزین های هر پیمانکار نیز تعیین می گردد. زمان اجرای هر مرحله با انحراف معیار پایین مشخص می شود. بهای اجرای هر بخش با جزئیات مختلفی از جمله هزینه های حمل، نصب، اجرت و… پیش بینی می گردد.

تیم فنی

بعد از تایید برنامه ریزی توسط کارفرما، پروژه بازسازی ساختمان وارد فاز اجرا می شود.فاز اجرا معمولا با تخریب و تخلیه نخاله ها آغاز می شود. بعد با توجه به برنامه ریزی انجام شده فعالیت های تفکیک شده به ترتیب انجام می شوند تا در نهایت با اجرای بخش های نهایی دکوراسیون داخلی، اجرای پروژه به پایان برسد.

شاید سخت ترین بخش در هر بازسازی، فاز اجرا باشد. تمام اهداف و معیارها، همه ی هنر طراح و… بسته به نحوه ی اجرای طرح بازسازی ساختمان دارد. انتخاب نفرات حرفه ای و مسئولیت پذیر برای هر فعالیت بسیار مهم است. رعایت نکات ایمنی، آشنایی با مصالح ساختمانی و رفتار آن ها در شرایط مختلف بسیاری نکات دیگر حساسیت این مرحله را دو چندان می کند.

تیم نظارت بر اجرا

مراحل اجرای بازسازی ساختمان توسط تیم فنی انجام می شود. در حین اجرای طرح، تیم نظارت به صورت مستمر، ناظر بر این فعالیت هاست. نظارت بر اجرا با دو هدف اصلی صورت می پذیرد. اول رعایت کلیه ی استاندارد ها و اصول مهندسی توسط تیم اجراییست که توسط مهندسین ناظر سازمان نظام مهندسی انجام می شود. و دوم نظارت بر اجرای صحیح اجزای مختلف، مطابق با نقشه های آنالیز فاز دو آتلیه طراحی است. تیم نظارت واحد بازسازی ساختمان ظفر پیشرفت پروژه را از لحاظ مهندسی، فنی، کیفی و کمی کنترل می کنند.

تیم بازسازی ساختمان گروه ظفر – زمینه های فعالیت

 • بازسازی ساختمان مسکونی
 • بازسازی ساختمان اداری
 • بازسازی ساختمان تجاری
 • بازسازی ساختمان عمومی

بازسازی در ساختمان مسکونی

در بازسازی ساختمان هایی با کاربری مسکونی، نکاتی حائز اهمیت است که باعث افزایش رشد کیفیت زندگی گردد. به روز رسانی سیستم تاسیسات، بهینه کردن فضاهای کاربری، به روز کردن طراحی نمای ساختمان، دکوراسیون داخلی و … بخشی از این اقدامات است..

بازسازی در ساختمان اداری

در بازسازی ساختمان هایی با کاربری اداری، چند مساله مهم باید در نظر گرفته شود:

نیاز کسب و کار

کسب و کارهای گوناگون نیازهای متفاوتی دارند: ظاهر ساختمان، افرادی که به عنوان ارباب رجوع یا مشتری در ساختمان تردد می کند، میزان تردد ارباب رجوع یا کارکنان ساختمان و … همگی از آیتم هایی هستند که در هنگام طراحی برای بازسازی ساختمان اداری باید در نظر گرفت.

به روز رسانی تاسیسات و تکنولوژی ساختمان

ساختمان های اداری معمولا باید از نظر تکنولوژی و تاسیسات به روزرسانی شوند تا بازدهی بیشتری داشته باشند.

افزایش بازدهی کارکنان

بدون شک مهمترین سرمایه ی هر کسب و کار، سرمایه ی انسانی آن مجموعه است. بنابراین توجه به نیازهایی که هزینه ی آن فقط یک بار و به هنگام بازسازی یا طراحی دکوراسیون داخلی است برای بالابردن بازدهی و راندمان کارکنان بسیار مهم و سود آور است. امروزه با گسترش فضای مجازی و عکس هایی که از دوستان و آشنایان خود در شبکه های مختلف اجتماعی می بینیم به خوبی متوجه می شویم کسانی که محیط کاری خوبی دارند و از آن لذت می برند با انتشار عکس های خود در آن فضا دیگران را در حس خوب خود شریک میکنند. این تجربه ی حس خوب و شریک شدن آن با دوستان و آشنایان بهترین روش برای برندسازی مجموعه ی ماست.

بازسازی ساختمان عمومی

بازسازی فضاهای عمومی، یکی از دیگر خدماتیست که ما در گروه معماری ظفر ارائه می دهیم. حس دعوت کنندگی، فضایی آرام، رنگ های بدون ریسک با نورپردازی مناسب و…

البته کاربرد فضای عمومی، افرادی که قرار است در این فضا تردد کنند و اتفاق هایی که قرار است در این فضا رخ دهد، در شکل گیری دکوراسیون  آن نقش بسزایی دارند.

چرا باید طراحی، نظارت و اجرای معماری داخلی خود را به گروه ظفر بسپاریم؟

 • تعهد ۱۰۰% به زمان
 • پایبندی به اصول اخلاقی
 • کیفیت بالای خدمات
 • تیم طراحی متخصص و حرفه ای
 • نگاه طولانی مدت به روابط کاری با کارفرما