دکوراسیون داخلی۱۳۹۷-۵-۱۵ ۱۳:۰۴:۵۱ +۰۰:۰۰
 • طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی  ، معماری داخلی و یا طراحی داخلی، سه اصطلاح با معانی و کاربردهای متفاوت هستند. که در مورد هر کدام در قسمت اخبار و مقالات شرح کاملی داده شده است.

قدمت دکوراسیون داخلی شاید به اولین تزئیناتی که بشر در سکونت گاه های خود استفاده میکرد برگردد. اما آن چه امروز از آن به عنوان دکوراسیون داخلی یاد می کنیم تلفیقیست از هنر، معماری، فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی و…

دکوراسیون داخلی چوبی

گروه معماری و دکوراسیون داخلی ظفر در سال ۱۳۹۳ واحد معماری داخلی را راه اندازی کرد.  این واحد به صورت تخصصی طراحی، نظارت و اجرا انواع دکوراسیون داخلی را نیز انجام می دهد. در ادامه به شرح خدمات واحد دکوراسیون داخلی ظفر می پردازیم.

واحد دکوراسیون داخلی گروه ظفر

 • آتلیه طراحی

 • کارگاه ساخت و تولید

 • تیم نصب و اجرا

آتلیه طراحی

طراحی ، اولین قدم برای اجرای دکوراسیون داخلیست.

مهندسین و طراحان در آتلیه طراحی ظفر، جلسات متعددی را با کارفرما برگزار می کنند. طی این جلسات نیازهای کارفرما در کاربرگ های مخصوص جمع آوری و خواسته های کارفرما به تفکیک اولویت یادداشت می شوند. محتوای این مطالب معمولا به دو بخش کلی قابل تقسیم بندی است:

 • نیازهای کاربردی
 • نیازهای دکوراتیو و بصری

نیازهای کاربردی:

کاربری فضا، هدف از طراحی داخلی را مشخص می کند. این کاربری می تواند مسکونی، اداری، فروشگاهی و تجاری، پزشکی، عمومی و… باشد.

صرف نظر از تفاوت کاربری در طراحی داخلی فضا، نیازهای کاربردی کارفرما اولیت بسیار بالایی در استراکچر اصلی طراحی دارد. برای مثال در یک فضا با کاربری مسکونی، نیاز کاربردی یک کارفرما ایجاد فضایی مناسب جهت رشد و پرورش کودکان خانواده است و نیاز کارفرمای دیگر ممکن است ایجاد فضاهای مناسب جهت برگزاری مهمانی های خانوادگی با امکانات خاص باشد. هر دو کاربری مسکونی، ولی نیاز کاربردی کارفرما متفاوت است.

در معماری داخلی فضاهای عمومی و تجاری، معمولا هدف اصلی ایجاد تاثیری خاص در افرادیست که به این فضاها قدم می گذارند. برای برند ها این تاثیر اهمیت ویژه ای دارد.

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

نیازهای دکوراتیو و بصری:

بعد از مشخص شدن ساختار اصلی طراحی، نوبت به پوشش ظاهری و دکوراتیو آن می رسد.

در این بخش ترکیب بندی رنگ ها مشخص می شود. برخی از رنگ ها ممکن است به دلایل کاربردی انتخاب شده باشند. اینجاست که رنگ های مکمل و مورد نیاز به طرح اضافه می شوند. لوییس سالیوان میگوید: فرم تابع عملکرد است. بنابر این فرم های اصلی ما نیز در بخش نیازهای کاربردی تعریف می شوند. در این قسمت هنر طراح است که این فرم ها را به گونه ای زیبا جلوه دهد. معمولا آنچه در لحظه های اول دیده می شود و روی مخاطب تاثیر می گذارد همین جلوه های بصریست.


سبک طراحی

سبک طراحی با توجه به نیازهای کاربردی و دکوراتیو حالت های مختلفی دارد. از جمله ی این سبک ها می توان به سه سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک اشاره کرد:

دکوراسیون داخلی مدرن

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

دکوراسیون داخلی کلاسیک

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

برخی دیگر از عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی ظفر

 • تاثیر کاربری
 • تاثییر جغرافیا
 • تاثییر فرهنگ
 • تاثییر روانشناسی
 • رعایت استانداردهای نویفرت

تاثیر کاربری در طراحی داخلی

در طراحی داخلی هر فضا، مهم ترین عامل کاربری است. طبیعتا نیازهای یک فضای عمومی با فضای مسکونی یا اداری متفاوت است.

در فضاهای مسکونی نیازهایی برای رفاه افراد در منزل دیده می شود. در فضاهای اداری، راحتی کارمندان و افزایش بازدهی کاری آنان هدف اصلی است. در فضاهای عمومی نیازها براساس افرادی که در آن مکان تردد خواهند داشت تعریف می شود. این نیازها در طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاهی و تجاری کمی رنگ و بوی متفاوت تری به خود می گیرند.

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

تاثییر جغرافیا در طراحی دکوراسیون

جغرافیا نیز تاثیر چشم گیری در طراحی داخلی دارد. از وضعیت جوی و اقلیمی گرفته تا تاثییر جغرافیای منطقه ای در یک شهر. و حتی خیابان هایی که به ظاهر به هم نزدیک هستند ولی نیازهای متفاوتی را برای طراحی دکوراسیون داخلی ایجاب میکنند. تاثییر جغرافیا بر طراحی دکوراسیون، شامل طیف وسیعی از آیتم هاست. طیفی که شامل میزان نور، ارتفاع ، برودت، گرمی و سردی، باد و بسیاری آیتم های دیگر می شود.

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

تاثیر فرهنگ در طراحی دکوراسیون

فرهنگ ساکنین، می تواند زیرمجموعه ای از جغرافیا باشد. ولی امروزه با رشد و توسعه ی کلان شهر ها، مردمانی با فرهنگ های مختلف در همسایگی یکدیگر زندگی می کنند. توجه به نیازهای فرهنگی در دکوراسیون داخلی سبب می شود ساکنین، با فضا ارتباط عمیق برقرار کنند. و حال بهتری داشته باشند.

اولین و مهم ترین نکته ای که در این سبک باید به آن توجه کنید رنگ است. زیرا سبک های دکوراسیون در برخورد اول با رنگ های به کار رفته در فضا شناخته می شوند. رنگ های اصلی در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک ملایم و آرام هستند و در طیف رنگی کرمی، خاکستری، طلایی، نقره ای، زیتونی، قرمز مایل به قهوه ای و مرواریدی قرار می گیرند. سبک کلاسیک مخالف رنگ های تند و زننده است. تمام رنگ ها باید نرم و گرم بوده و فضایی آرام اما در عین حال لوکس برای ساکنین فراهم آورند.

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و مبلمان

رعایت استانداردهای نویفرت در طراحی دکوراسیون

یکی از مهمترین نکاتی که در طراحی داخلی باید مورد توجه قرار گیرد، رعایت استانداردهای نویفرت برای جایگذاری ها، مسیرهای عبور و فضاهای کار است. این نکته معمولا توسط بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت غیر علمی کار می کنند رعایت نمی شود. و در نهایت پس از صرف هزینه و زمان زیاد، کارفرما در اصولی ترین مسائل دچار مشکل می گردد.

تیم نظارت

پس از اتمام طراحی، توسط آتلیه طراحی ظفر، پروژه وارد فاز اجرا میگردد.

مراحل اجرا توسط تیم اجرایی انجام می شود. در حین اجرای طرح، تیم نظارت به صورت مستمر، ناظر بر این فعالیت هاست. نظارت بر اجرا با دو هدف اصلی صورت می پذیرد. اول رعایت کلیه ی استاندارد ها و اصول مهندسی توسط تیم اجراییست که توسط مهندسین ناظر سازمان نظام مهندسی انجام می شود. و دوم نظارت بر اجرای صحیح اجزای مختلف، مطابق با نقشه های آنالیز فاز دو آتلیه طراحی است. تیم نظارت واحد معماری داخلی ظفر پیشرفت پروژه را از لحاظ مهندسی، فنی، کیفی و کمی کنترل می کنند.

تیم اجرای

بعد از اتمام طراحی داخلی، کمیته ای در این واحد تشکیل می شود. این کمیته شامل طراح، کارشناس تیم نظارت، کارشناس فنی پروژه، کارشناس مالی مجموعه و کارشناس فروش به عنوان نماینده کارفرماست. کمیته ی اجرای پروژه، طراحی داخلی را با توجه به نوع فعالیت هایی که باید در پروژه انجام شود تفکیک میکنند. ترتیب اجرای هر کدام و زمان مورد نیاز برای اجرای هر عملیات مشخص می شود. هزینه ی اجرای هر بخش نیز جهت اعلام به کارفرما تعیین می گردد.

تیم هایی که باید عملیات مختلف را انجام دهند آماده انتخاب شده و با برنامه ریزی دقیق و زمانبندی شده پروژه آغاز می شود.

چرا باید طراحی، نظارت و اجرای معماری داخلی خود را به گروه ظفر بسپاریم؟

 • تعهد ۱۰۰% به زمان
 • پایبندی به اصول اخلاقی
 • کیفیت بالای خدمات
 • تیم طراحی متخصص و حرفه ای
 • نگاه طولانی مدت به روابط کاری با کارفرما