خانه های هوشمند۱۳۹۷-۵-۱۵ ۱۳:۱۷:۰۴ +۰۰:۰۰
  • ساختمان هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی

ساختمان هوشمند و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان چیست؟

امروزه حتما واژه ساختمان هوشمند به گوشتان رسیده، قطعا گاه و بیگاه از مزیت های آن شنیده اید و حتی شاید میل دارید این سیستم را داخل منزل خود پیاده سازی کنید. سیستم مدیریت ساختمان (BMS) یا سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS)  به سیستمی اطلاق می شود که در یک ساختمان نصب شده و از طریق اجزای خود، کنترل قسمت های مختلف ساختمان و نمایش خروجی های مناسب را برای کاربر امکان پذیر می نماید. قسمت های مختلف تحت کنترل معمولا شامل تاسیسات مکانیکی, و سیستم تهویه مطبوع (HVAC)  و تجهیزات روشنایی بوده که می تواند به سیستم های ایمنی، آتش نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری و … نیز تسری یابد.  به طور کلی هدف از استفاده سیستم های (BMS) تطبیق عملکرد ساختمان با توجه به شرایط محیطی و نیاز لحظه ای ساختمان است.

در سیستم مدیریت ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و به صورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و  نیروی انسانی شده و بعلاوه کاهش مصرف انرژی، خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد .با بکارگیری انواع حسگرها در داخل وخارج ساختمان و استفاده از یک سیستم واحد می توان به صورت لحظه ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را به دست گرفت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. بدین منظور، تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاصی نیاز می باشد تا با گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان اجرا گردد.در ساختمان های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش وگرمایش، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل در ها، کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی، زلزله وبسیاری کنترل های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد .ساختمان هوشمند،ساختمانی است که به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق می دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود استفاده بهتری کرده و امنیت و آسایش خود را افزایش دهند .

ساختمان هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی

نظارت بر دوربین های مدار بسته

در هر واحدی که احساس گردد نیاز به کنترل از طریق دوربین می باشد، یک یا چند دوربین مدار بسته تحت شبکه نصب می گردد که امکان چرخش و بزرگنمایی نیز می تواند داشته باشد ، صاحبخانه قادر است تعیین نماید که که از اتاق کنترل، دوربینش کنترل گردد یا خیر. مدیر سیستم در صورت داشتن دسترسی میتواند در هر زمان دوربین ها را رویت کند  و در صورت لزوم فیلم مربوط به آن را ذخیره نماید. در صورت بروز هر واقعه مهم در ساختمان، فیلم آن واقعه به صورت خودکار ذخیره می گردد.

به خاطر اهمیت راهروها و پارکینگ از نظر امنیتی و رفت و آمد زیادی که دارند و بهتر است فیلم برداری به صورت دائم انجام گیرد و فیلم های ذخیره شده همواره آماده ذخیره سازی و انتقال باشند.

برخی از اهداف مهم سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

ایجاد محیطی مطلوب برای ساکنین ساختمان

استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها

ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی

کاهش چشمگیر هزینه هاي نگهداری، بهینه سازی الگو مصرف و صرفه جویی در مصرف انرژی

امکان مانیتورینگ و پوشش تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC و یا اینترنت

گزارشات آماري از تمامي تجهیزات و کارایی آنها، به منظور بهینه سازي مصرف و عملكردشان

اگر شما نیز همانند بسیاری از افراد جذب این تکنولوژی روز و مفید شده اید، گروه ظفر  بهترین گزینه ممکن برای ارایه این خدمات به شما هموطن گرامی است. این گروه با پرسنلی مجرب و به کارگیری دانش روز و همچنین با شناخت كاملي از رفتارهای ساختمان با كاربري های مختلف و اقلیم هاي متنوع و با بهره گیري از نرم افزارهاي روز دنیا در این زمینه ، خدماتی با کیفیت و کارایی مناسب و هزینه ای درخور ارایه میدهد.

طراحي سیستم مدیریت ساختمان از مرحله ابتدایی بسترسازی تا چیدمان تجهیزات و نحوه ارتباطات میانی اجزا تماما توسط این گروه،انجام می شود.  پس فقط کافیست همه کار را به این گروه بسپارید و با خیالی آسوده، پروژه ای بی نقص را تحویل بگیرید. پس از طراحي، با توجه به فلسفه كنترلي ،برنامه نويسي تجهیزات كنترلي سیستم مديريت انجام مي شود.  در نهايت با نصب تجهیزات، سیستم مديريت ساختمان راه اندازي شده و پس از تست هاي نهايي، آماده بهره .برداري مي گردد

ساختمان هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی

كاهش مصرف كاهش هزينه

با نگاهي به آمار اتلاف انرژي در ايران به وضوح درمي يابیم، مصرف بي رويه انرژي در بخش مسکونی و تجاري بیش۳۷ درصد از سهم كل انرژي كشور را به خود اختصاص داده است.

كاهش مصرف سوخت، كاهش هزينه هاي پرداخت شده توسط مردم براي سوخت مصرفي، ايجاد شرايط مطلوب دماي ساختمان به دلیل بالا رفتن كیفیت ساخت بناها و كاهش آلودگي محیط زيست ناشي از مصرف سوخت هاي فسیلي از جمله اهداف اقدامات انجام شده در راستاي بهینه سازي مصرف انرژي در ساختمان ها می باشد.

استفاده از تجهیزات و مصالحي كه مانع هدر رفتن انرژي در ساختمان مي شوند به تنهايي براي بهینه سازي مصرف انرژي كافي نیستند.  به عنوان مثال استفاده از سیستم هاي گرمايشي كه نهايت اصول استاندارد در آنها رعايت شده باشد و سبب استفاده بهینه انرژي در ساختمان ها شوند،  به تنهايي نمي تواند باعث بهینه سازی مصرف انرژی شوند، زیرا این سیستم با رسیدن گرمای ساختمان به حدی از دما، دارای قطع خودکار نبوده و با ادامه مصرف انرژي در ساختمان سبب اتلاف بیش از حد آن خواهند شد . لذا وجود سیستم هايي جهت كنترل اين دستگاهها بیش از نصب تجهیزات فوق حائز اهمیت است.

ملی شدن هوشمند سازی ساختمان ها، قطعاً نقش مؤثري در صرفه جويي و كاهش هزينه هاي ناشي از مصرف انرژي خواهد شد.

با اینکه اجرای سیستم مدیریت ساختمان ،هزینه بیشتری را به همراه دارد، میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران نماید و بعلاوه باعث آسایش بیشتر ساکنین گردد. سیستم های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیر بالایی هستند که می توان به راحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود .

به کارگیری این سیستم در ساختمان ها، باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژي ، كاهش نیروي انساني و خطاهاي ناشي از عملكرد سیستم ها و نیز عملكرد افراد، كاهش هزينه هاي نگهداري و تعمیرات سیستم هاي ساختماني، افزايش بهره وري خصوصاً در زمینه نیروي انساني و نیز افزايش سطح رفاه و ايجاد محیطي مناسب براي ساكنین ساختمان میشود. از طرفي، كاهش نیروي انساني از نظر نفر ساعت، بالا بردن كارايي سیستم هاي ساختمان، انعطاف پذيري بالاي سیستم ها، افزايش عمر مفید دستگاهها،كاهش هزينه هاي نگهداري و تعمیر و از همه مهمتر ارتقاء جذابیت و لوكسي ساختمان، در حقیقت، نتايج به دست آمده از راه حل هوشمند سازي ساختمان ها خواهند بود.

با توجه به کمبود منابع انرژی در کشور، الگوی مصرفی هر فرد بسیار حائز اهمیت میباشد و از این رو هوشمند سازي ساختمان ها و نظارت سیستم كنترلي دقیق در ساختمان ها بیش از پیش احساس میگردد. امكان كنترل ساختمان از راه دور توسط وسايل ارتباطي مختلف، كنترل تردد اشخاص و مدت زمان كاري آنها به واسطه سیستم مديريت هوشمند، اندازه گیري و ذخیره سازي انرژي در هردوره  زماني و… را میتوان از جمله خواص بارز ساختمان های هوشمند نام برد.

کارایی ساختمان هوشمند در وضعیت ها اضطراری چیست؟

در هنگام بروز اتفاقات خاص مانند حمله های قلبی، زورگیری و به طور کلی احساس خطر، هر کنترل کننده محلی مجهز به کلید اعلام خطر بوده که با فشردن آن، آژیر خطر به صدا درآمده و نرم افزار مرکزی از این وضعیت اضطراری مطلع می شود. در صورت نیاز با پلیس یا اورژانس تماس گرفته شده و تصویر مربوط به واقعه در اتاق کنترل نمایش داده شده و ذخیره می گردد.

تشخیص به موقع حریق و محل اصلی بروز آن، در ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است . درکلیه واحدها بستگی به کاربری واحد ، حسگرهایی مربوط به تشخیص دود و حرارت نصب می شود و در صورت بروز هر گونه دود یا حرارت زیاد کنترل کننده آژیری پخش می کند که نشانگر وقوع حریق است  و به نرم افزار مرکزی هم اطلاع می دهد که با آتش نشانی و یا صاحبخانه تماس گرفته شده و اطلاع رسانی لازم انجام می گردد.  تصاویر صحنه حریق ذخیره می گردد و بر روی مانیتور اصلی نیز محل دقیق وقوع حادثه روی نقشه ساختمان نمایش داده می شود . در صورتی وجود تجهیزات اطفاء حریق خودکار روی سیستم و یا دریافت فرمان از اتاق کنترل ، اطفاء حریق به صورت خودکار انجام شده و آب پاشها و کپسولهای خودکار منطقه آتش به کار می افتند

ساختمان هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی

سیستم مدیریت خانگی – کنترل هوشمند خانه و آپارتمان

گروه ظفر در راستای توسعه فعالیت خود در زمینه سیستم های مدیریت ساختمان ،  سیستم های مدیریت خانگی را در قالب یک پکیج کنترلی و به منظور کنترل اجزای مختلف یک واحـد مسکـونی عرضه می کند.

این سیستم باعث کاهش مصرف انرژی، آسایش هرچه بیشتر ساکنین، بالا بردن امنیت، ایمنی و مدیریت تمام اجزای داخلی ساختمان در یک واحد مسکونی می شود. کنترل اجزای مختلف ساختمان برای کاربر از طریق پنل های اتاقی بصورت محلی، از طریق پنل مرکزی و با استفاده از ریموت و از راه دور نیز میسر بوده و بعلاوه کاربر می تواند از طریق ipad و یا موبایل نیز کنترل واحد خود را به دست گیرد. علاوه بر مزیت  سیستم های مدیریت خانگی در کاهش مصرف انرژی و تامین امنیت واحد مسکونی، ساکنان می توانند از مزایای متعدد دیگر این سیستم از قیبل ارتباط با اینترنت، استفاده از امکانات صوتی تصویری و کنترل تجهیزات خانگی نیز استفاده نموده و یا با تعریف حالت های عملکرد مختلف مانند حالت خواب، خالی بودن واحد، مسافرت و … راحتی و آسایش خود و دیگر ساکنان را برآورده سازند.

قابلیت های سیستم مدیریت خانگی

بهینه سازی مصرف انرژی

کنترل تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مانند فن کویل و رادیاتور

کنترل تجهیزات روشنایی داخل و خارج ساختمان

تامین امنیت واحد و اعلان حریق

کنترل خودکار پرده ها متناسب با نیاز فضا

کنترل درهای ورودی خروجی

کنترل و مدیریت فضاهای مختلف ساختمان؛ استخر، سونا، فضای سبز و …

اندازه گیری و کنترل پارامترهای مختلف محیطی؛ دما، رطوبت، باد، باران و …

مانیتورینگ فضاهای مختلف ساختمان و مدیریت دوربین های مداربسته

استفاده از رمز ورود برای جلوگیری از دسترسی افراد به پنل مرکزی

قابلیت قفل شدن صفحه (به عنوان مثال در زمان تمیزکردن پنل)

قابلیت کنترل تجهیزات خانگی آشپزخانه

مدیریت پارکینگ، ردیابی اشیاء

تشخیص حضور افراد

قابلیت ثبت وقایع